«Powrót

Kontrabanda w powiecie starachowickim.

Kontrabanda w powiecie starachowickim.

Kontrabanda w powiecie starachowickim.

3 lipca 2017 r., w powiecie starachowickim, funkcjonariusze Świętokrzyskiego Urzędu Celno-Skarbowego prowadzili czynności kontrolne w obszarze wyrobów akcyzowych.

Przeszukali szczegółowo  jedną  z posesji, na której  znaleziono  papierosy  i  tytoń  do  palenia bez polskich znaków  akcyzy. Towar  ukryto w różnych  miejscach, m.in. w szafach  w budynku mieszkalnym, piwnicy, a w stodole  na  metalowych taczkach suszył się  tytoń.

Łącznie do magazynu celno-skarbowego w Kielcach trafiło ponad 17 tys. sztuk papierosów oraz 30,5 kg tytoniu do palenia.  Straty Skarbu Państwa z tytułu  uszczuplonych  należności  publiczno-prawnych przekraczają 50 tys.zł.

Z kolei w Wąchocku, wspólne działania kontrolne prowadzili funkcjonariusze celno-skarbowi i policjanci. W pewnej chwili zauważyli mężczyznę trzymającego dwie duże reklamówki, który na widok mundurowych zaczął uciekać.

Funkcjonariusze postanowili sprawdzić, co jest powodem takiego zachowania. Okazało się, że 54-latek posiadał przy sobie 99 paczek papierosów i około 3,5 kg krajanki tytoniowej bez polskich znaków akcyzy.

Wstępne obliczenia wskazują, że Skarb Państwa mógł stracić prawie 6 tys. zł.

Za ten czyn mężczyźnie grozi nawet do 3 lat pozbawienia wolności i wysoka grzywna.