«Powrót

Premier Mateusz Morawiecki nadał sztandar Krajowej Administracji Skarbowej

Premier Mateusz Morawiecki nadał sztandar Krajowej Administracji Skarbowej

Premier Mateusz Morawiecki nadał sztandar Krajowej Administracji Skarbowej

srebrny wizerunek orła na polskiej fladze
  • KAS zadba o finansowe podstawy rozwoju kraju i wsparcie uczciwej przedsiębiorczości.
  • Ma być przyjazna dla uczciwych podatników, ale bardzo stanowcza dla przestępców.
  • Nowa formacja łączy najlepsze doświadczenia administracji podatkowej, kontroli skarbowej i Służby Celnej.

Z okazji inauguracji działalności Krajowej Administracji Skarbowej wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki wręczył szefowi KAS Marianowi Banasiowi sztandar nowej formacji, który poświęcił biskup polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek. KAS, która zacznie działać 1 marca 2017 r., powstaje z połączenia dotychczasowej administracji podatkowej, Służby Celnej i kontroli skarbowej. Uroczystość wręczenia sztandaru odbyła się 28 lutego 2017 r. przed katedrą polową Wojska Polskiego pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Warszawie.KAS silna i skuteczna wobec przestępców

„Dzisiaj naszą szablą jesteście Wy – funkcjonariusze sprawnie działającej Krajowej Administracji Skarbowej. A „przemoc obca" to wszyscy przestępcy gospodarczy, którzy w nieuczciwy sposób traktują państwo polskie" – mówił Mateusz Morawiecki podczas uroczystości, nawiązując do słów polskiego hymnu. „Chcemy, aby KAS była przyjazna i wyrozumiała dla słabych i mniejszych, ale bardzo silna dla tych, którzy próbują przemocą, sprytem i oszustwem wziąć to, co należy do państwa i narodu polskiego" – dodał wicepremier. Przypomniał, że zgodnie z szacunkami instytucji międzynarodowych nasz kraj traci rocznie od 30 do 60 mld zł w wyniku przestępstw gospodarczych. „To mniej więcej tyle, ile wynosi deficyt budżetowy państwa i dwu-, trzykrotność tego, co wydajemy na program 500+. To pokazuje skalę tego, co jeszcze musimy zrobić, aby państwo było sprawne. Dzięki tym środkom, które już teraz odzyskujecie, dzięki waszym działaniom i profesjonalizmowi państwo staje się coraz silniejsze. Wierzę, że reforma doprowadzi nas do lepszej Polski i w to, że rozpoczynamy nowy rozdział w historii gospodarczej – i nie tylko gospodarczej ­– naszego kraju" – powiedział wicepremier Morawiecki i podziękował za przygotowanie reformy jej „dobremu duchowi" – szefowi KAS Marianowi Banasiowi.

„Krajowa Administracja Skarbowa będzie zabezpieczać finansowy interes państwa i przyczyniać się do rozwoju naszego kraju. Jestem przekonany, że spełni oczekiwania społeczeństwa, wspomagając uczciwych podatników i skutecznie walcząc z szarą strefą. KAS nie pozwoli, aby ci, którzy chcą żyć naszym kosztem, mogli funkcjonować dalej tak spokojnie, jak to miało miejsce przez ostatnie lata" – podkreślił Marian Banaś. Szef KAS podziękował też wicepremierowi Morawieckiemu za ufundowanie sztandaru nowej służby.

W trakcie uroczystości pożegnano również sztandar Służby Celnej, która wejdzie w skład KAS.Misja KAS

Misja Krajowej Administracji Skarbowej to zabezpieczenie finansów Polski poprzez skuteczne ściąganie należności oraz ochrona obszaru celnego Unii Europejskiej.

Reforma dotychczasowych struktur administracji podatkowej, Służby Celnej i kontroli skarbowej umożliwi lepsze wykorzystanie ich zasobów kadrowych, finansowych i organizacyjnych. Działanie KAS będzie oparte na Konstytucji Biznesu, co oznacza m.in., że urzędy podczas rozpatrywania spraw z udziałem przedsiębiorców będą stosować takie zasady, jak domniemanie uczciwości przedsiębiorcy, przyjazna interpretacja przepisów, uczciwa konkurencja (walka z patologiami gospodarczymi) oraz szybkość działania.