«Powrót

Uroczyste odsłonięcie tablicy upamiętniającej śmierć urzędników skarbowych

Uroczyste odsłonięcie tablicy upamiętniającej śmierć urzędników skarbowych

Uroczyste odsłonięcie tablicy upamiętniającej śmierć urzędników skarbowych

Dyrektor  Izby Administracji Skarbowej w Kielcach Sławomir Podkówka podczas odsłonięcia tablicy pamiątkowej
Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Kielcach Sławomir Podkówka
Poświęcenie tablicy pamiątkowej przez kapelana Krajowej Administracji Skarbowej
Naczelnik Urzędu Skarbowego w Ostrowcu Świętokrzyskim  Mirosław Sejdziński
Goście
córki Stanisława Łosińskiego

W piątek 14 czerwca  2019 r.  w Urzędzie Skarbowym w Ostrowcu Św. odbyło się uroczyste odsłonięcie tablicy upamiętniającej śmierć trzech  urzędników  skarbowych: naczelnika Franciszka Szpatha,  pracowników Stanisława  Łosińskiego i Bronisława Szymczyka, którzy zginęli w 1942 r. podczas masowej  egzekucji na ostrowieckim Rynku.
Powieszono wówczas 29 osób, jako odwet za wysadzenie mostu na Romanowie, co skutecznie zablokowało  transport  broni  dla okupanta. Powieszonych pochowano w zbiorowej  mogile za murami cmentarza, a tuż przed kapitulacją Niemiec  na grób  wylano  substancję żrącą, aby w przyszłości uniemożliwić  identyfikację zwłok. Dopiero w 1991 roku na Rynku, w miejscu zbrodni z 1942 r., powstał pomnik w kształcie zerwanego sznura wyrywającego się z bruku.

Na uroczystość odsłonięcia tablicy  przybyli  szczególni goście, córki zamordowanego  Stanisława  Łosińskiego, Krystyna Siedlarska  i Jadwiga Łosińska-Gawieńczyk.
Tablicę ufundowaną przez  Izbę Administracji Skarbowej w Kielcach poświęcił  kapelan KAS ksiądz podinsp. Krzysztof Skałkowski. Gospodarzami  uroczystości byli Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Kielcach  Sławomir Podkówka oraz  Naczelnik  Urzędu  Skarbowego w Ostrowcu Św.  Mirosław Sejdziński.
W odsłonięciu tablicy  uczestniczyli  także  przedstawiciele władz miasta  Starosta Ostrowiecki  Marzena Dębniak,  wiceprezydent  Piotr Dasios, a także  Prokurator  Okręgowy  Dariusz Dryjas, Prokurator Rejonowy Cezary Skalmierski, przedstawiciel IPN w Kielcach  Leszek Bukowski, asystenci ostrowieckich parlamentarzystów oraz  Naczelnicy  Urzędów  Skarbowych  województwa świętokrzyskiego.
Po wzruszających przemówieniach i podziękowaniach uczestnicy  obejrzeli wystawę zdjęć upamiętniających dramatyczne wydarzenia z 30 września 1942r.