«Powrót

Od 2018 r. wszyscy podatnicy VAT wysyłają JPK_VAT

Od 2018 r. wszyscy podatnicy VAT wysyłają JPK_VAT

Od 2018 r. wszyscy podatnicy VAT wysyłają JPK_VAT

  • Mikroprzedsiębiorco! Jesteś podatnikiem VAT i składasz deklaracje VAT-7 lub VAT-7K? Od 1 stycznia 2018 r. będziesz prowadzić elektroniczną ewidencję VAT (rejestr sprzedaży i zakupów VAT) i przesyłać ją jako JPK_VAT.
  • Plik JPK_VAT należy przekazywać bez wezwania do 25 dnia po zakończeniu danego miesiąca.
  • Jednolitego Pliku Kontrolnego dla potrzeb VAT nie składa podatnik, który wykonuje wyłącznie czynności zwolnione od podatku od towarów i usług, wskazane w ustawie o VAT.
  • Począwszy od rozliczenia za styczeń 2018 r. wszyscy przedsiębiorcy zobowiązani są do składania deklaracji VAT wyłącznie drogą elektroniczną (art. 99 ust. 11b ustawy o VAT).

JPK_VAT pozwoli na ograniczenie liczby kontroli w firmach, zwiększenie uczciwej konkurencji na rynku i wyższe wpływy z VAT.

 

Jednolity Plik Kontrolny (JPK) – co to jest?

JPK to zestaw informacji o operacjach gospodarczych przedsiębiorcy za dany okres. Przesyła się go wyłącznie w wersji elektronicznej. Dane są pobierane bezpośrednio z systemów finansowo-księgowych przedsiębiorstwa. JPK posiada określony układ i format (schemat xml), który ułatwia jego przetwarzanie. W razie stwierdzenia nieprawidłowości w JPK_VAT przedsiębiorca otrzyma SMS lub e-mail z prośbą o korektę, którą będzie mógł złożyć bez ponoszenia konsekwencji.

Kto składa JPK

  • od 1 stycznia 2018 r. mikroprzedsiębiorstwa
  • od 1 stycznia 2017 r. małe i średnie przedsiębiorstwa
  • od 1 lipca 2016 r. duże przedsiębiorstwa

Nowy obowiązek dotyczy mikroprzedsiębiorców, jeśli:

  • są podatnikami VAT i składają deklaracje VAT-7 lub VAT-7K,

JPK_VAT zawiera dane, które są ewidencjonowane w rejestrze zakupów i sprzedaży.

Kiedy składa się JPK_VAT

Plik JPK składa się bez wezwania do 25. dnia po zakończeniu danego miesiąca.

Pierwszy plik JPK_VAT należy wysłać do 26 lutego 2018 r. (za styczeń 2018 r., ponieważ 25 lutego wypada w niedzielę). JPK_VAT wysyła się miesięcznie, nawet jeśli podatnik rozlicza się kwartalnie.

Kiedy nie należy składać JPK_VAT

Jednolitego Pliku Kontrolnego dla potrzeb VAT nie składają podatnicy, którzy wykonują wyłącznie czynności zwolnione od podatku od towarów i usług, wskazane w ustawie o VAT (zwolnienie przedmiotowe – art. 43 ust. 1) oraz korzystający ze zwolnienia podmiotowego (m. in. podatnicy, u których wartość sprzedaży nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym 200 tys. zł – art. 113 ust. 1 lub 9). JPK_VAT nie składają też organizacje międzynarodowe, które realizują zadania publiczne.

Więcej informacji

Informacje na temat JPK można uzyskać na stronie internetowej: www.jpk.mf.gov.pl (link otwiera nowe okno w innym serwisie) lub kontaktując się z Krajową Informacją Skarbową: 801 055 055 oraz 22 330 03 30. Zachęcamy też do kontaktu z ekspertami w urzędach skarbowych. W każdym urzędzie skarbowym w Polsce wyznaczeni są specjalni koordynatorzy do obsługi w zakresie JPK_VAT. Pytania techniczne można kierować na adres: jpk.helpdesk@mf.gov.pl

Pobierz prezentację JPK_VAT dla mikroprzedsiębiorców (plik pptx 2 MB)