«Powrót

Trwa akcja edukacyjna „Hazard? Nie daj się wciągnąć”.

Trwa akcja edukacyjna „Hazard? Nie daj się wciągnąć”.

Trwa akcja edukacyjna „Hazard? Nie daj się wciągnąć”.

Uczniowie w klasie oraz kobieta przy tablicy
Uczniowie w klasie oraz kobieta przy tablicy
Uczniowie w klasie oraz kobiety przy tablicy
Uczniowie w klasie oraz kobieta i mężczyzna  przy tablicy

  • 20-27 stycznia 2023 r. pracownicy świętokrzyskiej Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) przeprowadzili lekcje dotyczące hazardu.
  • Uczestnikami spotkań byli uczniowie klas VII i VIII Szkoły Podstawowej w Dwikozach, Łopusznie, Stopnicy i klas I-III Zespołu Szkół Społecznych w Starachowicach.

W ramach ogólnopolskiej kampanii „Hazard?, Nie daj się wciągnąć", pracownicy  Drugiego  Urzędu Skarbowego w Kielcach oraz Urzędów Skarbowych w Sandomierzu, Starachowicach i Busku-Zdroju przeprowadzili nietypowe lekcje w szkołach.
Hazard w sieci

Urzędnicy zwrócili szczególną uwagę na przestępstwa w Internecie, w tym nielegalny hazard. Podkreślili, że przestępczym procederom sprzyja fakt, że Internet nie zna granic państwowych. To co zakazane jest w Polsce, w innym kraju bywa legalne. Młodzi ludzie często korzystają z gier hazardowych w języku polskim, które są oferowane  przez zagranicznych operatorów. Podmioty te nie mają jednak zezwolenia na taką działalność w Polsce lub nie posiadają zatwierdzonego regulaminu odpowiedzialnej gry. Uczymy młodzież na co zwracać uwagę w kontekście obowiązujących w Polsce  przepisów prawa.

Zwiastuny uzależnienia od hazardu

Podczas lekcji uczniowie nauczyli się jak rozpoznać czy ktoś ma problem z uzależnieniem od hazardu. Wśród niepokojących objawów, które świadczą o uzależnieniu są m.in.:

- zmiany w dotychczasowym funkcjonowaniu w szkole/pośród rówieśników,

- nagłe pogorszenie wyników w nauce, spadek frekwencji w szkole,

- rozluźnienie relacji społecznych, w tym rodzinnych, aż do wycofania, izolacji,

- zachowania antyspołeczne/kryminalne,

- nieuzasadniona i niewytłumaczalna potrzeba pieniędzy,

- lęk, depresyjność lub wahania nastroju.
Grupa docelowa kampanii

Do projektu mogą zgłosić się uczniowie klas 7 i 8 szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych.

Kampania skierowana jest do ludzi młodych, ponieważ skłonność do uzależnienia od hazardu jest szczególnie zauważalna u osób niepełnoletnich.
Jak się zgłosić do projektu?

Opiekun klasy może zgłosić chęć udziału w tej akcji edukacyjnej przez stronę:  https://www.gov.pl/web/kas/zglos-szkole .