«Powrót

Ujawniono proceder wystawiania tzw. „pustych faktur” oraz „karuzeli podatkowej”

Ujawniono proceder wystawiania tzw. „pustych faktur” oraz „karuzeli podatkowej”

Ujawniono proceder wystawiania tzw. „pustych faktur” oraz „karuzeli podatkowej”

Banknoty i fragment faktury
  • Kontrola celno-skarbowa i postępowanie podatkowe w spółce
  • Określono zobowiązanie do zapłaty w wysokości ponad 2,2 mln zł

Pracownicy Świętokrzyskiego Urzędu Celno-Skarbowego odzyskali dla Skarbu Państwa ponad 2,2 mln zł. W toku kontroli ustalili, że spółka w rzeczywistości nie sprzedawała towarów/usług, a jedynie wystawiała fikcyjne faktury. Ponadto kontrolujący wykazali, że spółka uczestniczyła w łańcuchu dostaw w tzw. „karuzeli podatkowej" i pełniła rolę „bufora", tj. wystawiała faktury, które umożliwiały kolejnym podmiotom biorącym udział w łańcuchu dostaw odliczenie podatku naliczonego od podatku należnego.

Pod koniec stycznia 2021 r. Naczelnik Świętokrzyskiego Urzędu Celno-Skarbowego
w Kielcach zakończył postępowanie i wydał decyzję. Określiła ona zobowiązanie do zapłaty przez spółkę na rzecz Skarbu Państwa ponad 2,2 mln zł.

Przypominamy:

Oszustwo podatkowe to uniknięcie opodatkowania lub zmniejszenie jego wysokości. Jest to działanie umyślne, które wykorzystuje konstrukcję podatku od towarów i usług do uzyskania nienależnej korzyści związanej z rozliczeniami z zakresu VAT. Działanie takie to przestępstwo i podlega karze grzywny, a nawet pozbawienia wolności.

Proceder polega m.in. na wystawianiu tzw. „pustych faktur", funkcjonowaniu schematów transakcyjnych, które symulują ruch towarów bądź świadczenie usług. Podmioty zaangażowane w taki proceder zawierają fikcyjne transakcje i tworzą łańcuch dostaw, aby stworzyć złudzenie faktycznie zawartych transakcji gospodarczych. Nienależna korzyść możliwa jest do osiągnięcia poprzez uchylenie się od zapłaty należnego podatku VAT bądź poprzez uzyskanie zwrotu podatku VAT, który w rzeczywistości nie został uregulowany na wcześniejszych etapach obrotu.