«Powrót

Dialog z biznesem. Minister finansów rozmawia z przedsiębiorcami

Dialog z biznesem. Minister finansów rozmawia z przedsiębiorcami

Dialog z biznesem. Minister finansów rozmawia z przedsiębiorcami

Na plakacie jest napis Dialog z Biznesem.
Minister Finansów Tadeusz Kościński siedzi przy komputerze.
Szef Krajowej Administracji Skarbowej Magdalena Rzeczkowska siedzi przy biurku.
Wiceminister Finansów Jan Sarnowski siedzi przed komputerami.
Ekonomista Ministerstwa Finansów Łukasz Czernicki  pisze na komputerze.
Minister finansów Tadeusz Kościński uczestniczy w konferencji.
Minister finansów Tadeusz Kościński rozmawia z przedsiębiorcami.
  • Spotkania z przedsiębiorcami, organizacjami i ekonomistami ­– to ważny element wsłuchiwania się resortu finansów w potrzeby swoich partnerów społecznych.
  • W ciągu ostatnich 6. miesięcy w 9 spotkaniach wzięło udział blisko 120 uczestników.
  • Dialog i wspólne wypracowywanie rozwiązań są impulsem do zmian legislacyjnych, korzystnych dla polskiego systemu podatkowego – w tym związanych z przeciwdziałaniem skutkom COVID-19.

Dialog z biznesem to inicjatywa ministra finansów Tadeusza Kościńskiego. Pierwsze spotkanie odbyło się w lutym 2020 r. na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Od tej pory kameralne spotkania z przedsiębiorcami, organizacjami zrzeszającymi przedsiębiorców i pracodawców oraz głównymi ekonomistami, którzy reprezentują banki, organizacje i instytucje, odbywają się cyklicznie. Bezpośrednia rozmowa o potrzebach i wyzwaniach, jakie stoją przed resortem finansów i jego partnerami to świetna okazja, aby podzielić się swoją opinią nt. finansów, regulacji podatkowych i skarbowości.

Przedsiębiorca w centrum uwagi

Spotkania stanowią jeden z przykładów klientocentryczności resortu finansów: stawiamy klientów urzędów skarbowych, w tym przedsiębiorców, w centrum naszej uwagi. Dlatego chcemy z nimi rozmawiać o proponowanych rozwiązaniach i dobrze poznać ich potrzeby. Pozwoli to na wspólne wypracowanie nowych rozwiązań, które w przyszłości ułatwią im funkcjonowanie.

Zagrożenia związane z pandemią koronawowirusa pokrzyżowały plany spotkań osobistych, które miały mieć formę okrągłych stołów. Jednak w obliczu skutków gospodarczych, wywołanych pandemią, znaczenie dialogu dodatkowo wzrosło. Dlatego w tym trudnym dla wszystkich czasie kontynuujemy go online.

Spotkania z udziałem blisko 120 uczestników


Przez ostatnie pół roku odbyło się 9 spotkań, w których wzięło udział niemal 100 przedsiębiorców z różnych branż. To firmy, które działają zarówno lokalnie jak i centralnie, duże i z sektora MŚP. W spotkaniach brały udział także 3 organizacje zrzeszające przedsiębiorców i pracodawców oraz 16 głównych ekonomistów z banków i innych instytucji.

Ministrowi Tadeuszowi Kościńskiemu - w zależności od tematyki spotkania - towarzyszą szef KAS, inni wiceministrowie lub dyrektorzy z departamentów merytorycznych MF.

Rozmawialiśmy m.in. o:

  • wyzwaniach dla rynku finansowego,
  • rozwiązaniach zaproponowanych w ramach Tarczy Antykryzysowej i możliwych scenariuszach na przyszłość,
  • możliwościach monitoringu horyzontalnego,
  • ścieżkach fiskalnych po kryzysie,
  • branży e-commerce w czasach pandemii,
  • estońskim CIT,
  • zagrożeniach, które dla gospodarki płyną z otoczenia zewnętrznego,
  • korzystnych zmianach podatkowych w Polsce,
  • sytuacji polskich przedsiębiorców i sposobach na poprawienie warunków funkcjonowania biznesu, szczególnie w czasie COVID-19.

Efekty spotkań

Kiedy rozpoczynaliśmy cykl wierzyliśmy, że efektem naszych spotkań będą lepsze warunki prowadzenia biznesu i szybszy rozwój polskiej gospodarki. Wiele zmieniła sytuacja spowodowana przez COVID-19. Tym ważniejsze stało się, aby słuchać przedsiębiorców, wskazywać im, czego mogą się spodziewać w najbliższych miesiącach oraz przedstawiać założenia polityki i nowe rozwiązania MF, które mają ułatwić im funkcjonowanie.

Nie baliśmy się trudnych pytań, byliśmy otwarci na krytykę i merytoryczną dyskusję. W ramach spotkań dawaliśmy też możliwość spotkań 1:1, gdzie eksperci z ministerstwa odpowiadali na konkretne zapytania firm. Mamy też twarde efekty tych spotkań, jak np. zgłoszenie autopoprawki do proponowanych rozwiązań legislacyjnych.

Udało nam się nawiązać dobre relacje z przedsiębiorcami i pokazać, że to my jesteśmy dla nich. Świadczą o tym podziękowania, które otrzymaliśmy od przedsiębiorców i od organizacji. Dzięki temu widzimy, jak te rozmowy są ważne i potrzebne.

Głos podatnika

Na co dzień zachęcamy wszystkich, którym zależy na systemie podatkowym prostym i przyjaznym dla podatników, do zgłaszania swoich pomysłów na ulepszenie prawa przez Głos podatnika.

Czekamy na sugestie, jak tworzyć nowe rozwiązania podatkowe i dostosować prawo do szybko zmieniających się wyzwań i technologii.

Na platformie, uruchomionej pod koniec stycznia, mamy już ponad 300 zgłoszeń.

„Uważnie słuchamy naszych klientów m.in. przez Dialog z biznesem i Głos podatnika. To nasze sposoby na stały i bezpośredni kontakt z nimi" – podkreśla minister finansów Tadeusz Kościński.