«Powrót

Kolejne zatrzymania w sprawie grupy przestępczej zajmującej się lichwą

Kolejne zatrzymania w sprawie grupy przestępczej zajmującej się lichwą

Kolejne zatrzymania w sprawie grupy przestępczej zajmującej się lichwą

Dwóch mężczyzn wchodzi po schodach.
  • Funkcjonariusze świętokrzyskiej KAS, wspólnie z policjantami z Zarządu w Kielcach Centralnego Biura Śledczego Policji (CBŚP), zatrzymali 8 osób podejrzanych o współpracę z grupą przestępczą zajmującą się lichwą.
  • Grupa oferowała wysokoprocentowe pożyczki pod zastaw nieruchomości.
  • W śledztwie występuje już 32 podejrzanych, którym przedstawiono łącznie ponad 100 zarzutów.

Śledztwo w sprawie zorganizowanej grupy przestępczej prowadzone jest pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Kielcach.

Trzon grupy został rozbity w październiku 2021 roku. Zatrzymano wówczas 13 osób. Policjanci CBŚP oraz funkcjonariusze Świętokrzyskiego Urzędu Celno-Skarbowego (KAS), pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Kielcach, kontynuowali intensywne czynności w sprawie w celu ustalenia wszystkich osób, które współpracowały z rozbitą grupą przestępczą. W wyniku tych działań funkcjonariusze przeprowadzili kolejną akcję, w czasie której zatrzymali 8 osób.
 

Funkcjonariusze przeprowadzili działania w województwach: pomorskim ,wielkopolskim, warmińsko-mazurskim, mazowieckim i łódzkim. Zabezpieczyli mienie w postaci pieniędzy i samochodu wartego ponad 100 tys. zł. W akcji uczestniczyli policjanci z Zarządu w Kielcach CBŚP i Zarządu w Gdańsku CBŚP oraz funkcjonariusze Świętokrzyskiej Krajowej Administracji Skarbowej.

W Prokuraturze Okręgowej w Kielcach zatrzymanym przedstawiono zarzuty m.in. prania pieniędzy pochodzących z przestępstw, popełnienia oszustw i poświadczania nieprawdy w dokumentach. 

W śledztwie występuje już 32 podejrzanych, którym postawiono łącznie ponad 100 zarzutów.

Przypomnijmy, że po raz pierwszy o sprawie informowaliśmy w październiku 2021 r. Członkowie grupy przestępczej oferowali wysokooprocentowane pożyczki pod zastaw nieruchomości. Pożyczki te były udzielane osobom, które znajdowały się w trudnej sytuacji materialnej i nie miały możliwości zaciągnięcia zobowiązania finansowego np. w banku. Następnie, pod pozorem niespłacenia pożyczonej kwoty pożyczki lub nawet jej części, członkowie grupy przestępczej przejmowali nieruchomości należące do pożyczkobiorców. Z ustaleń śledczych wynika, że grupa przestępcza mogła działać w latach 2008-2015. 
W tym czasie oszukali wiele osób na terenie całego kraju.