«Powrót

Ku pamięci poległym – uroczystość w Ostrowcu Św.

Ku pamięci poległym – uroczystość w Ostrowcu Św.

Ku pamięci poległym – uroczystość w Ostrowcu Św.

Mężczyzna z kwiatami i dwie kobiety przy tablicy pamiątkowej
Pomnik pomordowanych w czasie okupacji ostrowczan - wiązanki i znicze

W sobotę, 30 września w Ostrowcu Świętokrzyskim uczczono pamięć straconych 81 lat temu mieszkańców.

W wydarzeniu tym uczestniczyła delegacja świętokrzyskiej Krajowej Administracji Skarbowej (KAS): Paweł Dulewicz Naczelnik Urzędu Skarbowego w Ostrowcu Św. oraz z-ca naczelnika Anna Milner.

Uroczystość rozpoczęła się modlitwą na cmentarzu wojennym przy mogile ofiar. W kolegiacie świętego Michała Archanioła odbyła się uroczysta msza św. Następnie na ostrowieckim Rynku przeprowadzono oficjalną część uroczystości.

Przedstawiciele KAS złożyli wiązanki przed pomnikiem pomordowanych oraz pod tablicą pamiątkową  usytuowaną w siedzibie urzędu skarbowego. Wydarzenie to ma szczególne znaczenie dla świętokrzyskiej KAS, gdyż wśród pomordowanych byli przedstawiciele urzędu skarbowego działającego w czasie okupacji w Ostrowcu Św.   

Przypomnijmy:
30 września 1942 roku w Ostrowcu Świętokrzyskim wydarzyła się jedna z największych tragedii miasta. Niemcy na ostrowieckim Rynku, powiesili 29 mieszkańców miasta. Wśród zamordowanych znaleźli się przedstawiciele elit ostrowieckich z różnych środowisk społecznych i zawodowych. Byli to pracownicy Zakładów Ostrowieckich, nauczyciele, pracownicy poczty,  przedsiębiorcy, uczniowie, urzędnicy w tym urzędnicy skarbowi. Ta haniebna zbrodnia była odwetem za dywersyjną działalność ostrowczan.