Uczciliśmy 84. rocznicę Zbrodni Katyńskiej

Uczciliśmy 84. rocznicę Zbrodni Katyńskiej

Uczciliśmy 84. rocznicę Zbrodni Katyńskiej

Widok na rzeźbę
Przedstawiciele świętokrzyskiej Krajowej Administracji Skarbowej składają wieniec przed pomnikiem
Widok na Skwer Ofiar Katynia w Kielcach, na którym znajduje się tłum ludzi. Są to uczestnicy uroczystości upamiętniających 84. rocznicę Zbrodni Katyńskiej.
Na pierwszym planie znajdują się dwaj żołnierze Wojska Polskiego. Za nimi widoczny jest funkcjonariusz świętokrzyskiej Krajowej Administracji Skarbowej, który trzyma Poczet Sztandarowy Izby Administracji Skarbowej w Kielcach.
  • Uczciliśmy 84. rocznicę Zbrodni Katyńskiej.
  • Głównym wydarzeniem obchodów był IX Kielecki Marsz Katyński, który przeszedł ulicami miasta.
  • Przedstawiciele świętokrzyskiej Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) złożyli wieniec w hołdzie ofiarom tego ludobójstwa.

12 kwietnia 2024 r., w ramach obchodów 84. rocznicy Zbrodni Katyńskiej, odbył się IX Kielecki Marsz Katyński. W tym roku marsz odbył się w przededniu Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej, który przypada na 13 kwietnia.

W uroczystościach rocznicowych świętokrzyską Krajową Administrację Skarbową reprezentowali: Wiesław Pawlak – Naczelnik Świętokrzyskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Kielcach wraz z zastępcą – mł. aspirantem Piotrem Adamczykiem oraz Pocztem Sztandarowym.

W obchodach uczestniczyli przedstawiciele lokalnych władz, posłowie i senatorowie, przedstawiciele lokalnych instytucji i organizacji społecznych, a także młodzież z kieleckich szkół.

Uczestnicy obchodów rocznicowych przeszli ulicami miasta na Skwer Pamięci Ofiar Katynia przed Monument „Sen". Reprezentanci świętokrzyskiej KAS oraz pozostałe delegacje, złożyły pod Monumentem wieńce i znicze oddając hołd ofiarom Zbrodni Katyńskiej.

Chwała Bohaterom!

 

Skwer Pamięci Ofiar Katynia

Skwer Pamięci Ofiar Katynia w Kielcach to miejsce symboliczne. Znajduje się tam kompozycja rzeźbiarska nazwana Kamiennym Kręgiem Pamięci. W centralnej części kompozycji umieszczona jest biała rzeźba „Sen", której autorem jest prof. Gustaw Zemła. Przedstawia ona głowę śpiącej kobiety, ze sznurem na szyi, której z przymkniętych oczu płyną łzy. Po bokach tej rzeźby znajdują się kamienne głazy. W jednym z nich umieszczona jest urna z ziemią, która pochodzi z grobów Golgoty Wschodu.